Novorozenec



Vážení rodiče,
Dovolte, abychom Vám se sestřičkou společně poblahopřály k narození Vašeho dítěte. Na základě dlouholetých zkušeností z praxe v dětské ordinaci, Vám chceme poskytnout základní informace o péči o dítě.


Kojení

Kojení je ta nejlepší výživa pro Vaše dítě.Mateřské mléko obsahuje imunoglobuliny a jiné obranné látky důležité pro správný vývoj dítěte. V případě nemožnosti kojení je ovšem možné altrenativní řešení /dětská sušená mléka – Nutrilon, Beba, Sunar.../

Pokud kojíte, je nutné dodržovat interval asi 2-3hod mezi kojením.

Kojení po 1 hodině nemá smysl, maminka ještě nevytvoří dostatek mléka a dětátko ješte nemá mléko ze žaludku pryč. Po kojení je nutné nechat dítě odbrknout /je to individuální podle množství spolykaného vzduchu/. Po kojení ukládáme dítě v zavinovačce/ dítě má pocit tepla a bezpečí, jako tomu bylo v děloze/ na bok, aby v případě ubliknutí nedošlo k vdechnutí mléka a udušení. Polohy na boku pravidelně střídáme kvůli přeležení hlavičky.

Prvních 6 týdnů nepokládáme dítě na bříško, právě z důvodu vdechnutí mléka.

Dětátko nikdy nezavírame samotné do pokoje, mohlo by dojít k syndromu náhlého úmrtí kojence. Kdyby náhodou došlo k vdechnutí mléka a dětátko se začalo dusit, je potřeba dítě otočit obličejem dolů a několikrát důrazně uhodit hranou své dlaně mezi lopatky dítěte. Pokud dojde k zástavě dechu, provádí se dýchání z úst do úst.

Protože do MM přechází vše, co sníte a vypijete, je nutné dodržovat zásady správné výživy. Pozor na nadýmavou stravu a alergeny/ ovoce, koření, ořechy.../

Používání dudlíku není překažkou kojení. Sací reflex je přirozený a musí být uspokojen.

Dudlání dudlíku stimuluje dýchácí centrum, zabraňuje zástavě dýchání a je prevencí syndromu náhlého úmrtí kojence.

Koupání

Dítě není nutné denně koupat, stačí po 2-3 dnech, zadeček udržujete v čistotě při každém přebalení a samozřejmě mažete při každém přebalení. Koupel má být pro dítě relaxace, do vody je možné kapnout trochu oleje, ale nedoporučujeme žadné!!! pěny do koupele, šampony do vlasů apod. Dětské mýdlo jen na zadeček. Přibylo ekzematiků, alergiků! Čím méně chemie na dítě přejde, tím lépe. Po koupeli je vhodné kůži promáznout dětským tělovým mlékem.

Vycházky

Jakmile je dítě týden staré a nebyly žádné komplikace po porodu, je možné jít ven na procházky, můžete dopoledne i odpoledne.

Láska a trpělivost je to, co budete nejvíc potřebovat při výchově dítěte. Tak Vám ji přejeme co nejvíce !!!

Vaše dětská lékařka a dětská sestřička

Telefon: +420 517 347 840
Mobil: +420 721 753 470

Dáváme jen bílý jogurt bez příměsí, bez konzervanci i bez barviv. Podáváme v dopoledních nebo odpoledních hodinách jako svačinku. Tvaroh /pribináčky, lakrumáčky.../ nabízíme dítěti až po 1 roce.

V prvních 4 měsících života kojence podáváme jen mléčné dávky

Milá maminko,

v prvních 4 měsících života kojence podáváme jen mléčné dávky /kojení nebo umělé kojenecké mléko/ dle chuti dítěte,není nutné se držet tabulek.Předčasné zavádění příkrmu není vhodné,zvyšuje zátěž nezralých ledvin a možnost vzniku potravinové alergie.

Od 5. měsíce se začínají přidávat do výživy kojence nemléčné příkrmy.Je to proto, že v tuto dobu má kojenec už vyčerpané zásoby železa z těhotenství.Proto je velmi důležité denně podávat maso.

Masozeleninový příkrm

Do 150ml nezávadné vody se vloží brambor,mrkev,asi 50g masa, vše se vaří dohromady.

Po uvaření se vše rozmixuje.Jídlo má mít hustotu kaše. Po uvaření se přidá do kaše l lžička kvalitního jednodruhového rostlinného oleje. Maso používáme krůtí, kuřecí, králičí, jehněčí.

Odmítá- li dítě masozeleninový příkrm, může se přidat do hotového příkrmu mateřské případně kojenecké mléko.

Do roku se nesolí, nedává žádné koření, zásmažka ani cukr.

Příkrmy se připravují jen v malém množství, nikdy ne do zásoby.

Podáváme denně v poledne, zpočátku se dítě dopije mlékem.

Ovocný příkrm

Asi po týdnu zvykání, se začne do jídelníčku přidávat i ovocný příkrm-nastrouhané

jablíčko, namačkaný banán… Zkoušíme jen jeden druh ovoce denně, pokud by se objevila alergická reakce, je lépe poznat, na co dítě zareagovalo.

Samozřejmě mimo těchto příkrmů je nezbytnou součástí mléčná strava-kojení nebo umělé mléko. Strava kojence je rozdělena asi do 6 denních dávek.

Ve večerních hodinách již můžeme nabídnou dítěti i rýžovou kaši. Lepek zařazujeme do stravy dítěte až po 8. měsíci, možno i po 1. roce.

Velmi důležité je pro dětské střevo i podávání jogurtu. Je vhodný po 8. měsíci věku.

Dáváme jen bílý jogurt bez příměsí, bez konzervanci i bez barviv. Podáváme v dopoledních nebo odpoledních hodinách jako svačinku. Tvaroh /pribináčky, lakrumáčky.../ nabízíme dítěti až po 1 roce.