Poradna



Problémy s miminkem   www.jaknamiminka.cz/clanky/


Zácpa u dětí

Často se jedná o funkční onemocnění, kdy dítě cítí při vyprazdňování bolest, a proto se snaží další vyprazdňování stolice oddalovat. Přitom dochází ke hromadění stolice ve střevě, v některých případech může dojít až k poškození svěrače konečníku. Dítě tak již necítí nucení na stolici a problém je nutné řešit vždy s pomocí lékaře.

Domácí opatření proti zácpě

  • zvýšit podíl vlákniny ve stravě - čerstvé i sušené ovoce a zelenina, nejlépe švestky, meruňky, hroznové víno, jablka, hrušky, hrášek, zelené fazolky nebo brokolice. Z ostatních potravin jsou vhodné např. ovesné vločky nebo tmavý chléb. NE celozrnné pečivo.
  • omezit potraviny, které vyvolávají zácpu - rýže, mrkev, banány, čokoláda, bílé pečivo - rohlíky
  • zvýšit příjem zakysaných mléčných výrobků, především jogurtů
  • zvýšit příjem tekutin - vhodné jsou kromě vody také ovocné a zeleninové šťávy, nevhodné jsou naopak slazené nápoje a černý čaj
  • zajistit dostatek pohybu - u nejmenších kojenců to může být cvičení nožičkami (přitahování k bříšku) a častější polohování na bříško
  • cvičit pravidelné vyprazdňování - cílem nácviku je, aby dítě začalo správně vnímat přirozené nucení na stolici a vyprazdňovalo se pokud možno pravidelně. Nejsnadnější je vyprázdnění zhruba 15 - 30 minut po jídle, nejlépe po snídani. Nácvik by měl probíhat v klidu, aby se nestal dalším zdrojem stresu pro dítě.

Pokud se nedaří odstranit zácpu výše uvedenými opatřeními a naopak se přidávají
další problémy, jako je bolest bříška, nechutenství, silná bolest při vyprazdňování
nebo se ve stolici dokonce objeví krev, je nutná konzultace s pediatrem.


Homeopatie